Az arany a természetben többnyire nem színtiszta állapotban, hanem más fémekkel (rézzel, ezüsttel) véletlenszerű arányban ötvöződve található meg. Ahhoz, hogy szabványos, azonos tisztaságú és minőségű aranyat tudjunk felhasználni, akár értékálló valutafémként, akár ékszerkészítés céljára, első lépésként ki kell nyerni a kibányászott vagy a folyók, patakok medréből összegyűjtött arany szemcséket és el kell választani a színaranyat az ötvözőitől, szennyező anyagaitól. Ezt a folyamatot hívják színítésnek. A színítés során nyert arany 999,9 ezrelék színarany tartalmú. A befektetési célra árult tömbösített, fóliázott és sorszámmal ellátott arany lapkák is ilyenek.
Az színarany nagyon jó tulajdonságokkal bíró fém: kémiai hatásoknak ellenáll, magas hőmérsékleten sem oxidálódik, tömény savak sem oldják, kivéve a királyvizet, a forró klórgázt és a ciánkáliumot. Ugyanakkor nagyon puha, jól nyújtható fém: 1 gr színaranyból 3 km (nem elírás, kilométer) huzal készíthető.
Ez utóbbi tulajdonsága ékszerkészítési célra nem túl optimális. A puha színarany nagyon könnyen karcolódik deformálódik. Hogy keményebbé, ellenállóbbá tegyük, pontosan adagolt mennyiségben ötvözőfémek hozzáadására van szükség. Leginkább rezet, ezüstöt, nikkelt és palládiumot használnak erre a célra különböző arányokban, s ez változtatja meg az arany színét vörösre/rozéra vagy fehérre.
A sárga aranyban a hozzáadott réz és az ezüst aránya egyenlő.
A rozé aranyban a réz aránya magasabb, mint az ezüstté.
A fehéraranyban a réz van jelen a legmagasabb arányban, nikkel és cink okozza a fehér színt.
Aki érzékeny a nikkelre, annak lehet alternatíva a palládiummal ötvözött arany. Ebben nincs nikkel, de ugyanúgy fehér színű ötvözet. Ha nem ragaszkodik az aranyhoz, akkor pedig a nemesacél is szóba jöhet.
Az ékszerészeti célra használt aranyötvözetek színarany tartalmát Magyarországon törvény szabályozza. A különbőző színű aranyötvözetekből létezik 22 karátos, 18 karátos, 14 karátos, 9 karátos is. A karátszám az ötvözet színarany tartalmát jelöli.
A 22 k arany 916 ezredrész színaranyat tartalmaz, a maradék 84 ezreléknyi részen a különböző ötvözőfémek osztoznak a színek szerint megbeszélt arányban.
A 18 k arany 750 ezredrész színaranyat tartalmaz, a maradék 250 ezreléknyi részen a különböző ötvözőfémek osztoznak a színek szerint megbeszélt arányban
A 14 k arany 585 ezredrész színaranyat tartalmaz, a maradék 415 ezreléknyi részen a különböző ötvözőfémek osztoznak a színek szerint megbeszélt arányban
A 9 k arany 375 ezredrész színaranyat tartalmaz, a maradék 625 ezreléknyi részen a különböző ötvözőfémek osztoznak, a színek szerint megbeszélt arányban
A fémjelzési törvény értelmében az elkészült ékszerket be kell mutatni az Nemezfémvizsgáló és Hitelesítő Hivatalnak, akik megvizsgálják, hogy az ötvözet finomsága valóban eléri-e a törvényben maghatározott fokot, s ha igen, akkor a hivatalos magyar fémjel beütésével igazolják ezt.
Fémjelzett fehérarany ékszernél lehet olyat tapasztalni, hogy a idővel sárgás színűre vált. Felmerülhet a kérdés, hogy átvertek-e vagy sem, valóban arany-e az ékszer. Nos, a fehérarany ékszerek nagyon nagy részét rhódium bevonattal látják el, ami nagyon vékony , de intenzíven és fehéren – fehérebben, mint a natúr fehérarany színe – csillogó felületet eredményez az ékszer felületén. Sajnos ez idővel lekopik, ezért „sárgul” be az ékszer. Ekkor válik láthatóvá a fehérarany valódi színe.
Én nem alkalmazok semmilyen bevonatot az ékszereim készítésekor, ezért a Finda Goldnál készített ékszereknél nem fogsz ezzel a jelenséggel találkozni.