A valódi gyöngyök a természetben kagylók belsejében keletkeznek. A kagylóhéjba került idegen anyagot, a kagyló körbeveszi egy köpennyel, ez maga a gyöngy.
Régen a gyöngyhalászok hozták felszínre őket, ma már lagúnákban nevelt kagylókba, emberi kéz ülteti az idegen anyagot a kagyló belsejébe.
A tenyésztett gyöngyök a legértékesebb drágakövek közé tartoznak. Szépségüket, csodálatos színüket, fényüket (lüszter) és tökéletes formájukat a természet adja,a többi drágakőtől eltérően a gyöngy az egyetlen, amit nem kell megmunkálni szépsége kiemeléséhez. Értékelésük formájuk, nagyságuk, színük, tisztaságuk és a lüszter alapján történik. Legértékesebbnek a gömb alakot tartják.
Az Akoya gyöngyök Japánból és Kínából érkeznek krém, sárga és zöld, fehér, rózsaszín, ezüst és pezsgő színben. A dél-tengeri tenyészett gyöngyök színe fehér, aranysárga, ezüstszürke, rózsaszín, vagy sötétszürke. A Francia-Polinéziából származó gyöngyök, az ún. Tahiti gyöngyök, a Gyöngyök királynője. Legtöbbször antracit szürkék irizáló zöldes, kékes, lilás, fémes lüszterrel. Fekete gyöngynek is nevezik sötét árnyalatai miatt. A kagylók viszonylag nagy méretű gyöngyöket 8-19 mm adnak. Az édesvízi gyöngykagylók lényegesen gyorsabban nőnek tengeri társaiknál, ezért általában olcsóbbak is. Változatos szín illetve formavilággal rendelkeznek.
A Tekla gyöngyök nem összekeverendők a tenyésztett gyöngyökkel. A Tekla gyöngy tulajdonképpen a valódi gyöngyök utánzatai, speciális festékkel bevont műanyag gömbök.
A tenyésztett gyöngy ékszerek nagyobb odafigyelést, több gondoskodást igényelnek az többi drágaköves ékszerhez képest. Ha azonban néhány szabályt betartunk sokáig kedvenc kiegészítőnk lehet.
Tenyésztett gyöngy ékszer tárolása
Kerüljük a fémmel és drágakővel való érintkezést, a gyöngyök felülete érzékeny, könnyen karcolódik. A gyöngyékszereket tartsuk a többitől elkülönítve, egyenként, puha anyagból készült tasakban. Bőrt ne használjunk, mivel a benne levő csersav árt a lüszternek. Ne felejtsük fűtőtest közelében, vagy erős napsütésnek kitett helyen, mert a kiszáradhat a külső réteg, ami a gyöngy repedezéséhez vezethet.
Tenyésztett gyöngy ékszer viselés
Napozáskor inkább ne viseljünk gyöngyékszert. A túl erős napfény, a naptej és az izzadság árt a gyöngy felületének. Ne viseljünk tenyésztett gyöngyös ékszert zuhanyzáskor, fürdéskor, se tengerben, se uszodában. A kozmetikumok sem tesznek jót a gyöngyöknek. A krémekkel, szappanokkal, parfümökkel és tisztítószerekkel való érintkezést kerülni kell. Így az öltözködés legutolsó fázisa legyen a gyöngy ékszer felvétele. Viselés után érdemes áttörölgetni a gyöngysort puha száraz ronggyal, s úgy tenni a helyére.
Tenyésztett gyöngy ékszer tisztítás
Soha ne használjunk kefét, szemüvegtörlőt, szappant, mosogatószert, kémiai tisztítószereket, még speciálisan ékszertisztításra kifejlesztett tisztítófolyadékot se. Elég ha viselés után egyszerű puha száraz ruhával áttöröljük. Ha ez mégis kevés volna, akkor langyos vizes ruhával végezzük el a törölgetést óvatosan utána pedig szárazzal. Két- három évente óvatosan áttörölhetjük olívaolajjal a gyöngyöket, ez segít megőrizni fényüket.
Tenyésztett gyöngy ékszerek a Finda Ékszernél
[product_tag tags=”tenyésztett gyöngy”]