Virtuális műhely látogatásra invitállak. Ha érdekel hogyan készülnek az ékszerek, nézd meg lépésről lépésre. Most egy tulipán gyűrű készül éppen…
Az alapforma kialakítása után az első lépés a gyűrű méretének beállítása. Ehhez egy gyűrűvasnak nevezett kúpos edzett acél szerszámot és kalapácsot használok. Ahogy kovácsolom a nemesacélt, úgy nyúlik az anyag és lesz egyre nagyobb a gyűrű átmérője. A megfelelő méret beállításához van egy hasonlóan kúpos eszköz azzal a különbséggel, hogy az számokkal van ellátva, így könnyedén leolvasható róla, kell-e még tovább tágítani a gyűrűt.
Ezután a gyűrű foglalat részét képező finom belső íveket alakítom ki. Az a hajszálvékony függőleges vonal amit látsz valójában egy fűrészlap… és igen nem csak a fémet vágja jól, előfordulnak sérülések is, ezt demonstrálja a piros vonal a kezemen. 🙂
Szintén a fűrész van munkára fogva ezen a képen, itt a karomszerű oldalra szétnyitott foglalatrészt készítem éppen.
A kék topáz helyét úgynevezett kőágymaróval alakítom ki. Ennek a marónak az élei pont olyan szögben vannak kialakítva, amilyen szögben a drágaköveket csiszolják. Így tökéletesen stabil helyet lehet készíteni a kövek számára.
Miután a drágakő helye elkészül, jöhet a gyűrű felületének kialakítása. Ez többlépéses folyamat. Először különboző formájú reszelőkkel kell kívül, belül, oldalt, alul, felül, szóval mindenhol megreszelni hogy szép ívek és síkok keletkezzenek. Ha ez megvan…
… akkor jöhetnek a smirglik. A csiszolóvásznakat többféle szemcseméretben árulják. Ahhoz hogy tükörfényesre lehessen polírozni a nemesacél gyűrűt a készítés folyamán többféle – fokozatosan egyre finomabb szemcseméretű – smirglit kell használni.
Szeretem, ha egy ékszer nem csak szép, hanem kényelmes is viselni. Ezért minden gyűrűnél kialakítok egy finom kis éltörést a belső íven. Ez biztosítja, hogy ne érezd úgy, hogy a gyűrű vágja az ujjadat.
Elérkeztünk a finishez. A polírozást kecskeszőr koronggal és különböző, itt is mint a smirglik esetében egyre finomabb összetételű polírozó pasztákkal végzem. Ez a legtöbb kosszal járó, de egyben az egyik leglátványosabb része a gyűrű készítés -nek.
És végül a drágakő elfoglalja neki szánt helyét. Szükség esetén a karmokon még igazítok egy kicsit, hogy semmiképpen se akadjanak. Ezután a karmokat újra átpolírozom.
Íme a végeredmény:
[product_tag tags=”tulipán gyűrű”]